Prekių ženklų įstatymo 14 str. 2 d. numato, jog ankstesnio prekės ženklo registracija suteikia jo savininkui išimtines teises, t.y. teisę drausti kitiems asmenims naudoti tapatų/panašų žymenį. Pastebėtina, jog ši registruoto prekių ženklo savininko teisė nėra absoliuti. Tam, kad prekės ženklo savininkas galėtų drausti kitiems asmenims naudoti atitinkamus žymenis, pirmiausia būtina nustatyti paties prekių ženklo savininko turimų teisių apimtį.
Tam, kad žymuo galėtų būti įregistruotas prekių ženklu, visų pirma, jis turi turėti skiriamąją požymį. Kadangi prekių ženklai gali būti kombinuoti, t.y. sudaryti iš bet kokių žymenų, pavyzdžiui, iš žodžių, piešinių, raidžių, skaitmenų, spalvų, prekių ar jų pakuotės formos arba garsų, akivaizdu, kad tiek patys prekių ženklai, tiek atskiri jų elementai gali turėti skirtingą skiriamąjį požymį. Nuo prekės ženklo skiriamojo požymio (prekių ženklų teisėje vartojamas terminas „silpnas/stiprus prekių ženklas“) priklauso prekės ženklo savininko turimų teisių apimtis. Teismų praktikoje silpną skiriamąjį požymį turinčiais žymenimis prekių ženklų ginčų nagrinėjimo praktikoje pripažįstami žymenys, kurie užsimena apie tam tikras prekių (paslaugų) savybes, tačiau jų tiesiogiai neaprašo. Neturinčiais jokio skiriamojo požymio laikytini aprašomieji, t.y. tiesiogiai prekių (paslaugų) savybes aprašantys žymenys. Mūsų kontoros klientė savo veikloje naudojo žymenį (domeną) okbrows. Priešinga šalis kreipėsi į teismą su reikalavimu panaikinti domeno okbrows.lt registraciją, bei uždrausti mūsų klientei naudoti žymenį „ok brows“, dėl šio žymens panašumo į jai priklausantį registruotą prekių ženklą. Kontoros klientės teises teisme gynėme motyvuodami, jog žymenys „ok“ ir „brows“ yra bendriniai, neturintys jokio skiriamojo požymio ir apibūdinantys teikiamas paslaugas, grožio salonų paslaugas teikiančių asmenų veikloje tiek žodelis „ok“, tiek „brows“ labai plačiai naudojami ir negali niekam priklausyti. Tiek I instancijos, tiek apeliacinės instancijos teismai pripažino, kad „/.../ tiek atskirų žodinių elementų „OK“ ir „BROWS“, tiek šių žodžių junginio „OK BROWS“ kaip žymens naudojimas teikiant grožio salono paslaugas ar konkrečiai paslaugas, susijusias su antakių priežiūra, šios srities mokymų paslaugas yra įprastas, dažnai pasitaikantis ir tokie žodiniai elementai tik nurodo paslaugų ar prekių rūšį, pobūdį, kokybę, tačiau nesuteikia ieškovės prekių ženklui skiriamojo požymio.“ Todėl teismas ieškovės grafinio prekių ženklo žodinius elementus „OK“ ir „BROWS“, įskaitant ir šių elementų junginį „OK BROWS“, pripažino nesaugotinais prekių ženklo elementais. Šis teisminės praktikos pavyzdys iliustruoja, jog silpni prekių ženklai ar silpni atskiri prekių ženklo elementai ne visada prekių ženklo savininkui suteikia maksimalią prekių ženklų įstatyme numatytą apsaugą, kaip dažnai klaidingai įsivaizduojama. Visada verta laikytis taisyklės „Ženklas turėtų būti „nutolęs“ nuo žymimų prekių ar paslaugų charakteristikų“, pageidautina, jog prekių/paslaugų ženklas kuo labiau skirtųsi nuo kitų toje pačioje srityje veikiančių subjektų naudojamų žymenų, nes sprendžiant dėl ženklo (ar atitinkamo ženklo elemento) apsaugos apimties, inter alia dėl kito ženklo klaidinamo panašumo, būtent ženklo (ženklo elemento) „stiprumas“ ar „silpnumas“ ir yra aplinkybė, lemianti išimtinių teisių į prekių ženklą ribas. Comments are closed.
|
PastabaŠio tinklaraščio tikslas pateikti praktinius teisininko pastebėjimus, kurių nerasite pažodiniuose įstatymų tekstuose. Kita vertus, konkrečioms gyvenimiškoms situacijoms šie pastebėjimai neturėtų būti taikomi be profesionalaus teisininko konsultacijos.
AutoriusTomas Bukelis Archyvas
February 2022
|